Porównanie środowisk graficznych Linux Mint Cinnamon Mate i xfce

Porównanie desktopów Linux Mint Cinnamon vs Mate vs xfce

Linux Mint ma swoich stałych fanów, jest polecany jako system dla początkujących z racji intuicyjności i łatwości korzystania. Według wielu jest on bardzo podobny do Windowsa. Ja twierdzę, że jest dużo lepszy! To krótkie porównanie środowisk graficznych Linux Cinnamon, Mate i xfce pomoże wybrać desktop dla Ciebie.

Porównanie desktopów Linux Mint Cinnamon vs Mate vs xfce

Najważniejsze różnice pomiędzy Cinnamon Mate i xfce:

Linux Mint:CinnamonMatexfce
Prędkość
Stabilność
Najmilszy dla oka, najszybciej rozwijany z pełnym wachlarzem świeżych narzędzi, oraz nowoczesnym wyglądem bajerów.Trochę wolniej rozwijany, za to stabilniejszy od Cinnamona, również znacząco szybszy.Wersja stabilniejsza, najlżejsza i szybsza od Cinnamona. Skupiono się przede wszystkim na poprawie doświadczenia użytkowników. System potrzebuje mniej zasobów pamięci RAM w porónaniu do innych wersji.
Wygląd_images/cinnamon.png_images/mate.png_images/xfce.png
File managerNemoCajaThunar
TerminalGnomeMateTerminal
Ekran logowaniab/d
Porównanie desktopów Linux Mint Cinnamon vs Mate vs xfce

Różnice jak widać są niewielkie na pierwszy rzut oka. Z racji tego, że Linux Mint jest w założeniu zaprojektowany dla początkujących użytkowników, wszystkie prezentowany środowiska graficzne są proste w obsłudze, interesujące graficznie i niewiele się różnia narzędziamy. Dodatkowo wygląd, każdego z desktopów możemy modyfikować np. stosując darmowe oficjalne motywy Cinnamonu, lista 10 najlepszych motywów dla Linux Mint lub cinnamon-look.org Wybierając desktop do swojego Linux Mint, niezależnie od wyboru, będziesz zadowolony.

Źródła grafik:
https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/en/latest/choose.html https://linuxhint.com/linux_mint_cinnamon_vs_mate/

Please follow and like us:

6 thoughts on “Porównanie środowisk graficznych Linux Mint Cinnamon Mate i xfce

 1. omkar says:

  Długo używałem Cinnamona, także Xfce, a teraz mam Mate (Mint 20.2). Najszybszą wersją, szczególnie na komputerach z dyskami HDD jest zdecydowanie Mate, a nie Xfce. Owszem Xfce pobiera odrobiną mniej Ramu, ale jest wolniejszy, a także wolniej startuje.

  Odpowiedz
  1. admin says:

   A jak z użytecznością, czy nie ma żadnego problemu z np. ściąganiem programów przez Menadżera? Czy współdzielą Mint’ową bibliotekę programów?

   Odpowiedz
 2. admin says:

  Spalił mi się dysk w laptopie, po wymianie zainstalowałem w celach testowych Kali Linux. Jest oparty na Debianie. Jak na razie jedyne czego mi brakowało to pakiet biurowy i środowisko graficzne do instalacji oprogramowania. Znalazłem repozytoria Flatpak, Snap i gnome-software, ale Menadżer oprogramowania w Mint’cie rządzi!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *