Jak utworzyć Linux pendrive Live USB

Jak utworzyć Linux pendrive Live USB

Nadeszła pora na instalację Linuxa. Wybrałem Linux Mint Cinnamon na moją dystrybucję. Dlaczego? Bo jest przyjemny i stabilny, poniekąd jak ja… Jak szybko i łatwo zainstalować Linuxa? Jak utworzyć Linux pendrive Live USB? Szybko i bezboleśnie? Tak, wybrałem jeden z bardziej niezawodnych nośników danych – pendrive USB – do tego jest szybszy niż płyta, poręczniejszy i odporniejszy na zarysowania.

Opcjonalnie rozważałem też kartę SSD jako nośnik, ale konieczność zakupu nowej karty (gniazdo mam w laptopie), plus mniejsza (moim zdaniem) trwałość i niepewność rozruchu instalatora z poziomu BIOSa oddaliła ją na dalszy plan. Za to taka karta SSD z Linuxem będzie doskonała do wersji LIVE, gdzie wkładasz, uruchamiasz i masz system.

Jak utworzyć Linux pendrive Live USB
  1. Na początek wejdź pod podany adres: https://ubuntu.com/tutorials/create-a-usb-stick-on-windows#1-overview. Czemu? Bo warto czasem znać źródła i możliwości.
  2. Wymagania: https://ubuntu.com/tutorials/create-a-usb-stick-on-windows#2-requirements Dostaniemy linki, co, skąd ściągać. Czytanie ułatwia życie, nie?
  3. Ściągnij Rufus: https://rufus.ie/pl/ według mnie jeden z najprostszych, najlepszych programów, w których bez problemów damy radę stworzyć Linux Live USB.
  4. Ściągnij obraz Linux Mint (polecam przeczytać porównanie dystrybucji Linux Cinnamon, Mate, xforce), polecam Linux Mint – Cinnamon, ponieważ jest bardzo intuicyjny w obsłudze, prosty, no i za nowoczesny wygląd 🙂
  5. Zalecam sformatować zawczasu pendrive na system plików FAT32, jeśli tego nie zrobimy, program w trakcie pracy zapyta nas, czy sam może sformatować nośnik danych.
  6. Odpalamy Rufus
  7. Proponuję zmienić język na polski 🙂
  8. Sprawdzamy jeszcze raz i jeśli wszystko jest OK, wciskamy START.
  9. Jak skończy klikamy Zamknij i uruchamiamy komputer ponownie.
Obsługa programu jest bardzo prosta, sprowadza się jedynie do kilku kliknięć.
Klikamy „YES”.
Klikamy „OK” i czekamy na gotowe.

Alternatywnie, zamiast Rufus’a możecie spróbować LiLi (Linux Live Usb). Jednak nie testowałem tego programu, dlatego podaję go jako alternatywę.

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *