Poradnik jak napisać dobre CV

Jak napisać dobre CV poradnik

Zawsze, gdy aplikuję na nowe stanowisko – mam te same pytanie. Jak napisać dobre CV? O ile wniesienie poprawek i aktualizacja nie zabiera wiele czasu, o tyle stworzenie od nowa nasuwa już pewne problemy. Nieraz trzeba nieźle się natrudzić, by od zera stworzyć dobre CV.

Format

Format musi być prosty, i czytelny. Układ wizualny powinien być usystematyzowany, bez chaosu, z dopracowaną w każdym szczególe typografią (rozmiar czcionki, nagłówków, interlinia itd.) Najlepiej stworzony samodzielnie i lekko wyróżniający się. Warto być kreatywnym, ale nie przesadzać. Każde CV powinno być dopasowane do oferty pracy, a zarazem zwięzłe i merytoryczne, aby było skuteczne. Stosuj daty z zapisem miesięcznym, zdjęcie wyraźne, profesjonalne, na neutralnym tle.

Jak napisać dobre CV poradnik

Żeby napisać dobre CV musimy też wybrać metodę pisania naszego CV:

  • CV chronologiczne – standardowy dokument skupiający się na doświadczeniu.
  • CV funkcjonalne – wyróżnia umiejętności i skupia się na ostatnich wydarzeniach.

Dane osobowe

Dane osobowe, tutaj wpisujemy imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail. Dobrze zamieścić także link do LinkedIn i GitHuba oraz nazwę stanowiska na jakie aplikujemy. Zdjęcie jest opcjonalne, co raz mniej się je wymaga. Zdarzają się przypadki, że zdjęcie jest mile widziane.

Cel zawodowy

Pisząc dobre CV zawsze pamiętaj o celu zawodowym; to kilka zdań (około 50 słów), krótkie informacje o sobie, umiejętności, osiągnięcia, plany zawodowe na przyszłość. Na przykład: rozwoju w danej branży, podjęcie nowych wyzwań, wcielenie w życie własnych pomysłów, co wygenerowało zwiększenie dochodów firmy, albo pozyskanie nowych klientów, doskonalenie lub pozyskiwanie nowych umiejętności i narzędzi, realizowanie pasji związanej z daną branżą. To po krótce opisuje kim jesteś (jakie umiejętności posiadasz), co osiągnąłeś i co planujesz osiągnąć (jakie masz plany zawodowe na przyszłość). Oraz dlaczego szukasz pracy akurat w tej konkretnej firmie. Ciężko to zmieścić w kilku zdaniach, ale lepiej jest dopowiedzieć na rozmowie rekrutacyjnej, niż zalać nasze CV niepotrzebnymi informacjami. Cel zawodowy powinien także odpowiadać ogłoszeniu, na które kandydujemy.

W celu zawodowym warto podać stanowisko na jakie aplikujesz i wymienić firmę, jeśli Twoje CV będzie dopasowane do ogłoszenia, a nie wysyłane ogólnikowo i masowo, to kolejny plus. Dlaczego za każdym razem przypominam o dopasowaniu CV do treści ogłoszenia? Czasami firmy używają programów do selekcji kandydatów, ATS (ang. Applicant Tracking System). Jeśli firma dostaje dużo zgłoszeń, może zdarzyć się, że nasze aplikacje zostaną zeskanowane pod względem dopasowania słów kluczowych do stanowiska. Szkoda by było odpaść na pierwszym etapie przez lenistwo i niedbałość. Słów kluczowych używać trzeba mądrze, tak, aby wyglądały naturalnie. Nie mogą być skopiowane z treści ogłoszenia o pracę.

Kluczowe kompetencje

Kluczowe kompetencje powinny znaleźć się na 'topie' od razu pod nagłówkiem. Powinny odpowiadać wymaganiom z ogłoszenia. Musisz wykazać, że posiadasz wszystkie wymagane umiejętności. Między innymi to dobre miejsce na podanie informacji na temat narzędzi, czy znajomości języka (podana w stopniach literowo-cyfrowych np. B2).

Doświadczenie

Doświadczenie jest to pewnym sensie udowodnieniem posiadanych kompetencji. Jeśli nie ma komercyjnego doświadczenia w konkretnej dziedzinie to warto opisać działalność niekomercyjną, projekty, spotkania.

Wykształcenie

Wykształcenie może być kluczowym elementem, chociaż nie jest aż tak istotne jak doświadczenie. Niemniej warto podać konkretne dane: nazwę uczelni, kierunek, specjalizację, uzyskany tytuł i datę ukończenia. Wypisujemy tutaj ostatni zakończony etap nauki np. studia.

Kursy i szkolenia

Kursy i szkolenia są uzupełnieniem sekcji z doświadczeniem i wykształceniem. Warto podać kursy i szkolenia odpowiadające tematyką z tej w ogłoszeniu o pracę. Możemy tutaj podkreślić fakt posiadania wiedzy i umiejętności przydatnych na dane stanowisko.

Zainteresowania

Warto po krótce podać informacje o swoim hobby, pomaga to zainteresować pracodawcę, rozpocząć rozmowę, nawiązać lepszy kontakt lub rozładować stres podczas rozmowy.

Klauzula

Klauzula dotycząca zgody na przetwarzanie danych z CV ale w formie wymaganej przez pracodawcę. Nieraz ogólny zapis nie wystarczy.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

To już prawie koniec, na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? literówki, błędy gramatyczne. Warto unikać infantylnego i nieformalnego adresu e-mail. Zachowaj rozsądną długość CV – maksymalnie 2 strony,

Jeśli wszystko było OK, warto też po rozmowie podziękować rekruterowi za poświęcony czas. Miłym gestem będzie też wysłanie e-maila z podziękowaniem za znalezienie dogodnego terminu, dobrą komunikację, szybkość poprowadzonego procesu, czy pomocny feeedback.

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *